Sprzątanie po zgonach – jak wygląda sprzątanie mieszkań po zwłokach?

Profesjonalne sprzątanie po zgonach to usługa oferowana przez wyspecjalizowane firmy. Obejmuje ona zarówno opróżnianie mieszkań z różnego rodzaju przedmiotów i śmieci, jak i usuwanie nieprzyjemnego zapachu czy dezynfekcję lokalu.

Krótko po śmierci rozpoczyna się rozkład ciała – bytujące w nim bakterie rozkładają tłuszcze, cukry i białka czego skutkiem jest wytworzenie gazów, kwasów i innych substancji lotnych o nieprzyjemnym zapachu. Szczególnie groźne dla zdrowia są aminy, które mogą powodować zatrucia. Im dłużej ciało pozostaje w temperaturze pokojowej, tym szybciej następuje rozkład. Pomieszczenie, w którym znajduje się ciało, zawsze wymaga gruntownego czyszczenia. Jest to szczególnie ważne wtedy, gdy śmierć nastąpiła na skutek zabójstwa, samobójstwa lub różnego rodzaju zdarzeń losowych. Wówczas warto skorzystać z usługi sprzątania po zmarłych.

Jak wygląda kompleksowe sprzątanie po zgonach?

Proces sprzątania po zwłokach zależy przede wszystkim od rodzaju śmierci. Pierwszym etapem jest zazwyczaj dezynfekcja całego wyposażenia znajdującego się w pomieszczeniu. Dopiero po jej wykonaniu można przystąpić do zabezpieczania wszystkich niebezpiecznych odpadów. Kolejnym etapem jest opróżnienie danego lokalu, niekiedy także z pomieszczeniami dodatkowymi, np. piwnicami czy garażami.

Firma sprzątająca na życzenia klienta może usunąć wszystkie meble wraz z wyposażeniem i przedmiotami osobistymi. Następnie całe wnętrze jest dokładnie czyszczone chemicznie oraz dezynfekowane. Dotyczy to zarówno ścian, jak i sufitów, okien czy drzwi. Dezynfekcja po zgonie to etap niezmiernie ważny, ponieważ pozwala pozbyć się wszelkich owadów, które mogłyby roznosić zanieczyszczenia po wszystkich powierzchniach.

Po dezynfekcji stosowane są specjalne preparaty, których zadaniem jest wstępne usuwanie nieprzyjemnego zapachu. Bardzo ważnym etapem sprzątania po zgonie jest zamgławianie oraz ozonowanie. Ozonowanie działa silnie dezynfekująco i znakomicie usuwa nieprzyjemne zapachy pozostałe po rozkładającym się ciele. Firma sprzątająca zajmuje się nie tylko wyznaczonym lokalem, ale dokładnie sprząta również klatki schodowe, windy oraz inne powierzchnie, po których poruszają się jej pracownicy. W skrajnych przypadkach konieczne może być usunięcie tapet oraz zerwanie podłogi w sprzątanym pomieszczeniu.

Zobacz także: Formalności pogrzebowe. Jakie dokumenty muszę przygotować?

Dlaczego samodzielne sprzątanie po zgonach może być niebezpieczne?

Czasem rodzina decyduje się na samodzielne sprzątanie po zwłokach, zwłaszcza jeśli zgon nastąpił z przyczyn naturalnych. Jednak w każdym innym przypadku, szczególnie jeśli zwłoki były w zaawansowanym stadium rozkładu, konieczne jest skorzystanie z profesjonalnych usług sprzątania po zmarłych. Dla ludzkiego zdrowia niezwykle groźne są m.in. wydzielane przez zwłoki gazy, które mogą powodować zatrucia.

Firmy sprzątające posiadają specjalistyczny sprzęt, dzięki któremu pracownicy nie mają kontaktu z krwią, płynami ustrojowymi, bakteriami czy innymi patogenami niebezpiecznymi dla zdrowia. Pozwala to uniknąć zakażenia wirusami WZW A i B czy wirusem HIV. Sprzątanie po zwłokach to zadanie dla odpowiednio wyspecjalizowanej ekipy techników, którzy posiadają zaplecze techniczne oraz wiedzę pozwalającą uniknąć niebezpieczeństwa.

Warto też pamiętać, że w przypadku zgonu będącego efektem zabójstwa, samobójstwa czy zdarzeń losowych konieczne może być usunięcie różnego rodzaju płynów i odpadków organicznych, a także śladów krwi i tkanek znajdujących się na miejscu zdarzenia. Trudno usunąć tego typu zanieczyszczenia bez specjalistycznego sprzętu.

Jak wybrać firmą oferującą sprzątanie po zwłokach?

Wybierając firmę, która zajmuje się sprzątaniem po zgonie, należy zawsze pamiętać o tym, że tego typu usługi muszą spełniać wytyczne Państwowej Inspekcji Sanitarnej i Ustawy z dnia 14 marca 1985 r., opracowanej na podstawie Dz. U. z 2011 r. Nr 212, poz. 1263 i z 2012 r. poz. 460 i 892 oraz z 2013 r. poz.2. Oznacza to, że do wykonywania takich usług konieczne jest zastosowanie specjalistycznego sprzętu, a także środków chemicznych z odpowiednimi atestami. Niezbędna jest również wiedza i doświadczenie w sprzątaniu po zmarłych. Źle wykonana usługa niesie ze sobą ryzyko groźnych chorób, a nawet zgonu w wyniku zatrucia.