Pożegnanie na pogrzebie w imieniu zmarłego

Przygotowanie i wygłoszenie pożegnania na pogrzebie w imieniu zmarłego to zadanie trudne, dlatego najlepiej powierzyć je osobie odpowiedzialnej i taktownej. Najlepsza sytuacja jest oczywiście wtedy, gdy zmarły przygotował takie przemówienie za swojego życia. Jeśli jednak tak nie jest, a chcemy uświetnić ceremonię, to można przygotować pożegnanie rodziny w imieniu zmarłego zgodnie ze wzorem.

JAKIE ELEMENTY POWINNY ZNALEŹĆ SIĘ W MOWIE POGRZEBOWEJ W IMIENIU ZMARŁEGO?

Mowę pogrzebową w imieniu zmarłego można przygotować zgodnie z poniższym schematem:

  • podziękowanie za przybycie i udział w ceremonii pogrzebowej,
  • ogólne podziękowania dla najbliższej rodziny za wsparcie, pomoc itp.,
  • podziękowania imienne dla poszczególnych osób, np. żony, męża, córki, syna, rodziców, wnuczki itp.,
  • pożegnanie rodziny i bliskich,
  • prośba o modlitwę lub zachowanie w pamięci.

Oczywiście każda mowa pożegnalna w imieniu zmarłego jest inna, dlatego tekst powinien być przygotowany przez osobę, która dobrze znała zmarłego i jego rodzinę czy przyjaciół. Tylko wtedy można mieć pewność, że przemowa będzie wzruszająca i zgodna z wolą zmarłej osoby.

WZÓR POŻEGNANIA RODZINY W IMIENIU ZMARŁEGO

Pożegnanie rodziny w imieniu zmarłego może być wygłoszone przez księdza podczas mszy lub przez inną osobę w trakcie pogrzebu świeckiego. Przykładowy tekst może wyglądać następująco:

„W imieniu naszego kochanego brata Jana Kowalskiego, pragnę przekazać jego podziękowania. Chciałbym szczególnie podziękować najbliższej rodzinie za wspólne życie, szczęśliwe chwile, przeżywane troski i radości oraz wsparcie w trudnych chwilach. Serdeczne podziękowania kieruję zwłaszcza do mojej ukochanej żony, która wiernie trwała przy moim boku i pozostała przy mnie aż do śmierci. Dziękuję również moim dzieciom za ich nieustającą opiekę i troskę w trudnym czasie przed moim odejściem.

Podziękowania kieruję także do mojej dalszej rodziny, przyjaciół i sąsiadów, którzy upiększali moje życie.

Po raz ostatni żegnam Was wszystkich i dziękuję za okazane wsparcie i troskę, a jeśli kogoś swoim postępowaniem uraziłem, szczerze przepraszam i proszę o wybaczenie.”

Podziękowania w imieniu zmarłego na pogrzebie pozwalają nieco złagodzić trudne uczucie smutku i straty, ponieważ zgromadzone osoby mają okazję przypomnieć sobie spędzone razem chwile. Tekst nie może być zbyt długi i trzeba pamiętać, aby podziękować w nim każdemu, kto służył radą i pomocą lub był kimś naprawdę bliskim dla zmarłej osoby.

To oczywiście najprostszy przykład podziękowań w imieniu zmarłego na pogrzebie. Bardzo często w takiej przemowie podziękowania wyrażane są również w stosunku do personelu szpitalnego i lekarzy, którzy zapewniali wsparcie w chorobie. Ponadto tekst można rozpocząć od motta życiowego osoby zmarłej, jeśli takowe miała, a następnie odpowiednio rozwinąć myśl.

JAK WYGŁOSIĆ MOWĘ POGRZEBOWĄ W IMIENIU ZMARŁEGO?

Mowę pożegnalną w imieniu zmarłego trzeba przygotować na kartce, ponieważ podczas pogrzebu mogą pojawić się bardzo silne emocje, które uniemożliwią odtworzenie przemowy z pamięci. Oczywiście mowę należy przećwiczyć nawet kilka razy, najlepiej stojąc przed lustrem. Można spróbować nauczyć się jej na pamięć, ale kartkę z tekstem trzeba ze sobą zabrać, aby w razie pomyłki, móc szybko zajrzeć do tekstu. Warto zaznaczyć w nim ważne fragmenty, co ułatwi odszukanie potrzebnej treści. Kartkę najlepiej trzymać przed sobą, ale nie czytać, lecz mówić z pamięci, aby wyglądało to bardziej naturalnie.