Pogrzeb świecki – jak wygląda pogrzeb bez księdza?

Bez względu na wyznanie osoby zmarłej, organizacja pogrzebu spoczywa na żyjących. Dlatego warto zastanowić się nad tym, czego chciałby zmarły. Czy na pewno konieczny jest pochówek katolicki? A może lepiej zdecydować się na pogrzeb świecki?

POGRZEB BEZ KSIĘDZA – KTO PROWADZI CEREMONIĘ ZAMIAST NIEGO?

Podczas pogrzebu świeckiego nie ma księdza, dlatego ktoś musi przejąć jego rolę. Najczęściej jest to mistrz ceremonii, który dba o prawidłowy przebieg pochówku i zachowaniu scenariusza. W Polsce niewielu jest mistrzów ceremonii, ponieważ pogrzeby świeckie odprawiane są rzadko. Niemniej widać tendencję wzrostową – coraz więcej rodzin decyduje się na pogrzeb bez księdza. Mistrz ceremonii zawsze ubrany jest stosownie do sytuacji – najczęściej jego strój to czarna toga, białe rękawiczki, czarne buty oraz plastron, a niekiedy także cylinder.

Podstawowym obowiązkiem mistrza ceremonii jest rozmowa z rodziną osoby zmarłej. Dzięki temu może on przygotować wspomnienie o zmarłym, czyli mowę pogrzebową. Tekst ten przed pogrzebem świeckim musi być sprawdzony przez rodzinę, która poprawia ewentualne błędy. W mowie znaleźć się mogą zarówno anegdoty z życia zmarłego, jak i wiersze czy różnego rodzaju aforyzmy. Przede wszystkim jednak powinny znaleźć się w niej wspomnienia o tym, co zmarła osoba lubiła, co było w jej życiu ważne, co zrobiła dla innych itp.

Każda mowa pogrzebowa jest inna, podobnie jak świecki pogrzeb. Oprócz wspomnienia o zmarłym mistrz ceremonii przygotowuje także scenariusz pochówku. W porozumieniu z rodziną decyduje on o tym, jaka muzyka będzie rozbrzmiewać podczas pogrzebu i czy krótkie pożegnania będą wygłaszane także przez inne osoby. Świeckie ceremonie pogrzebowe skupiają się przede wszystkim na zmarłym, dlatego wspomnienia są bardzo ważne. Muszą one być autentyczne i na tyle delikatne, aby nikt nie poczuł się urażony.

JAK WYGLĄDA SCENARIUSZ NA POGRZEB ŚWIECKI?

Scenariusz pogrzebu świeckiego jest ściśle uzależniony od oczekiwań rodziny oraz tego, co osoba zmarła lubiła za życia. Świecki pogrzeb zwykle składa się z dwóch części – pożegnania w domu pogrzebowym lub w kaplicy oraz odprowadzenia do grobu.

  • Uroczystość zawsze rozpoczyna się wybranym akcentem muzycznym, który może być wykonywany przez muzyków lub odtwarzany ze sprzętu RTV.
  • Po ustaniu muzyki pojawia się mistrz ceremonii, który wita osoby zgromadzone na pogrzebie oraz wygłasza mowę pogrzebową w imieniu rodziny. Podsumowuje on życie zmarłego, mówi o jego poglądach, osiągnięciach, wygłasza związane z nim anegdoty. Ta część może przebiegać różnie, w zależności od oczekiwań rodziny. Swoje pożegnania mogą wygłosić oprócz mistrza ceremonii także członkowie rodziny, przyjaciele czy bliskie osoby. Coraz częściej w czasie pożegnania w domu pogrzebowym wyświetlane są specjalnie przygotowane prezentacji dotyczące zmarłego, a nawet filmy, na których się znajduje.
  • Kolejnym etapem świeckiego pogrzebu jest krótki koncert okolicznościowy. Nie musi to być muzyka poważna, ponieważ często rodziny zamawiają utwory, które zmarły bardzo lubił, np. Elvisa Presleya czy innych wykonawców.
  • Ostatni etap świeckiego pogrzebu to przejście w kondukcie żałobnym do miejsca pochówku. Tam następuje pożegnanie ze zmarłym, którego ciało składane jest do grobu. Mistrz ceremonii dziękuje żałobnikom za przybycie i wygłasza informacje, które są ważne dla rodziny, np. prośbę o nieskładanie kondolencji lub zaproszenie na stypę.

Oczywiście pogrzeb świecki, bez księdza może mieć całkiem inny przebieg – tak naprawdę wszystko zależy od rodziny oraz od instrukcji pozostawionych przez osobę zmarłą, np. w testamencie. Jednak zawsze takiemu pochówkowi towarzyszy oprawa muzyczna oraz mowa pogrzebowa wspominająca zmarłego.

O tym jak wygląda pogrzeb w obrządku katolickim przeczytasz w artykule: Ceremonia pogrzebowa – jak wygląda pogrzeb katolicki?