Nagrobki i pomniki cmentarne – jak wyglądają nagrobki

Nagrobki robi się najczęściej z granitu. Nowoczesne nagrobki firmy wykonują też na podstawie projektu zamawiającego. Pojedyncze nagrobki i podwójne oraz napisy na nagrobkach to najpopularniejsze pozycje w ofertach zakładów kamieniarskich.

Nagrobki granitowe są najbardziej popularne i najłatwiejsze w utrzymaniu. Pomniki granitowe robi się z polerowanego kamienia, granitu. Jest to materiał naturalnie różnobarwny, więc wzory nagrobków mogą być różne w zakresie kształtu i koloru. Nowoczesne nagrobki wykonuje się także z piaskowca. Jest to materiał trudniejszy w utrzymaniu od granitu. Nagrobki z piaskowca są białe lub beżowe, mogą mieć też żółte zabarwienie, w zależności od tego, jaki naturalny kolor miał materiał, z którego zostały wykonane.

Nagrobki pojedyncze, podwójne i dziecięce

Pojedyncze oraz podwójne to najpopularniejsze wybory klientów. Największe są podwójne pomniki cmentarne, przeznaczone dla grobów, w których mają spocząć co najmniej dwie osoby – są szersze od pojedynczych, chociaż płyty nagrobkowe i tablice nagrobkowe mogą mieć różną wielkość, zgodnie z życzeniem zamawiającego.

Wzory nagrobków pojedynczych i podwójnych mogą różnić się od siebie, ponieważ większa płyta nagrobna daje projektantowi większe możliwości stworzenia unikalnego projektu. Nagrobki mogą mieć dowolne wzory, jeśli tylko kamieniarz dysponuje odpowiednimi umiejętnościami i narzędziami.

Oddzielną grupą są nagrobki dziecięce (obrzęd pogrzebu małego dziecka), które są o wiele mniejsze niż pojedyncze dla dorosłych, ale mają taki sam kształt. Zwykle też w pomniki dla dzieci wkomponowane są figury aniołków.

Wzory nagrobków we wszystkich rozmiarach dostępne są zwykle na stornie internetowej zakładu kamieniarskiego, można je także obejrzeć stacjonarnie w zakładzie.

 

Nagrobek pojedyńczy (źródło: http://www.granityskwara.com.pl)
Nagrobek podwójny (źródło: http://www.granityskwara.com.pl)

 

Nagrobki granitowe i z piaskowca

Nagrobki granitowe są najbardziej popularne i najłatwiejsze w utrzymaniu. Pomniki granitowe robi się z polerowanego kamienia, granitu. Jest to materiał naturalnie różnobarwny, więc wzory nagrobków mogą być różne w zakresie kształtu i koloru. Nowoczesne nagrobki wykonuje się także z piaskowca. Jest to materiał trudniejszy w utrzymaniu od granitu. Wykonane z piaskowca są białe lub beżowe, mogą mieć też żółte zabarwienie, w zależności od tego, jaki naturalny kolor miał materiał, z którego zostały wykonane.

Nowoczesne pomniki cmentarne to nie tylko nagrobki pojedyncze czy podwójne, to także urnowe. Są one jeszcze mniejsze niż nagrobki dziecięce, a ich główną część stanowi tablica nagrobna i niewielka płyta.

Ceny nagrobków z różnych materiałów

To, ile kosztuje pomnik z granitu, zależy od pochodzenia kamienia, jego obróbki oraz od wielkości nagrobka. Ceny nagrobków granitowych są zwykle podane na stronie internetowej producenta. Pojedyncze nagrobki można kupić od około 1800 złotych, a podwójne to koszt od około 3000 złotych wzwyż. Tzw. chińskie nagrobki mogą być tańsze, ponieważ wykonywane są z importowanego z Chin kamienia. Odporność tego materiału na polski klimat może być jednak niższa niż w przypadku granitu pozyskiwanego lokalnie.

Za napisy na nagrobkach płaci się dodatkowo, cena usługi zależna jest zwykle od ilości znaków i grafik, a także od ich wielkości.

Po ustaleniu szczegółów i wykonaniu pomnika w zakładzie kamieniarskim pracownicy zawożą pomnik na cmentarz i montują w wybranym przez zamawiającego miejscu.