Mowa pogrzebowa – wzór

Mowy pożegnalne są najczęściej wygłaszane w czasie pogrzebów świeckich, jednak ta nowa tradycja pojawia się już także podczas pogrzebów katolickich. Sporządzenie i wygłoszenie mowy pogrzebowej jest bardzo trudne, dlatego wiele osób korzysta z przykładów mowy pożegnalnej na pogrzebie, które znaleźć można w sieci. Jaki wzór mowy pogrzebowej jest najlepszy?

CO POWINNA ZAWIERAĆ MOWA POGRZEBOWA – PRZYKŁADY

Przykłady laudacji pogrzebowej można bez problemu znaleźć w sieci, jednak nie zawsze są one dobre. Mowę pogrzebową zawsze trzeba przygotować samodzielnie i w taki sposób, aby była ona szczera i wynikała bezpośrednio z potrzeby serca. Jest to ostatnie pożegnanie, dlatego należy powstrzymać się od jakichkolwiek negatywnych opinii na temat osoby zmarłej. Nie należy też wspominać spraw, które mogłyby być bolesne lub krępujące dla rodziny. Mowy nie trzeba niepotrzebnie przedłużać – najlepiej jeśli będzie trwała maksymalnie 5 minut.

W mowie pogrzebowej powinny znaleźć się przede wszystkim informacje o tym, skąd i jak długo znaliśmy zmarłą osobę. W tekście ostatniego pożegnania zmarłego warto też napisać o:

  • zainteresowaniach zmarłego i związanych z nimi anegdotach, np. wspólna nieudana wyprawa na ryby czy jakieś inne zabawne wydarzenia, których przywołanie choć na krótko wywoła uśmiech na twarzy zebranych,
  • pozytywnych cechach, np. umiejętności słuchania, empatii, opiekuńczości, wrażliwości na krzywdę itp.,
  • wpływie zmarłej osoby na nasze życie, światopogląd, np. dzięki tej osobie odzyskaliśmy zdrowie, radość życia, znaleźliśmy cel w życiu itp.,
  • ulubionym powiedzeniu lub życiowym motto zmarłego, jak wpłynęło ono na jego życie,
  • ważnych osiągnięciach, np. sukces w pracy, zdobycie jakiegoś wyróżnienia, czy po prostu bycie wspaniałą mamą, babcią, kimś, na kogo zawsze można było liczyć.

W przykładach mowy pożegnalnej na pogrzebie można znaleźć też kwestie związane z charakterem osoby zmarłej i zaznaczeniem życiowego dorobku. Na pewno w laudacji powinny znaleźć się bezpośrednie zwroty do Boga lub osób uczestniczących w pogrzebie, np. „W imieniu swoim i rodziny dziękuję wszystkim obecnym za przybycie”. Kolejna ważna rzecz, która powinna znaleźć się w mowie pogrzebowej to wyrażenie żalu, że tej osoby już z nami nie ma oraz nadziei, że teraz jest ona w lepszym miejscu.

WZÓR POŻEGNANIA ZMARŁEGO

Dużym ułatwieniem w przygotowaniu mowy pogrzebowej jest zastosowania odpowiedniej struktury, dzięki której można uporządkować myśli i stworzyć wzruszający tekst. Najczęściej stosuje się poniższy wzór pożegnania zmarłego:

  • powitanie – bezpośrednie zwrócenie się do zebranych na pogrzebie lub osoby zmarłej,
  • wspomnienia – tutaj warto wspomnieć o tym, kiedy i w jakich okolicznościach poznaliśmy zmarłą osobę, opowiedzieć o zainteresowaniach i związanych z nimi anegdotach, wspomnieć o wspólnych pasjach, wymienić i krótko opisać pozytywne cechy charakteru,
  • wyrażenie żalu – wyrażamy żal z powodu śmierci tej osoby i mówimy o tym, jak bardzo i dlaczego będzie nam jej brakować,
  • podziękowanie – to bardzo ważna część mowy pogrzebowej, która pojawia się w każdym wzorze. W tym miejscu trzeba podziękować wszystkim zebranym za przybycie i wsparcie w trudnych chwilach.

WZÓR LAUDACJI

Nieco inaczej będzie wyglądać mowa pożegnalna na pogrzebie taty, a inaczej na pogrzebie współpracownika czy przyjaciela, dlatego przykładów jest naprawdę dużo. Poniżej znajduje się krótki, dość ogólny tekst pożegnania zmarłego na pogrzebie, który na pewno ułatwi napisanie mowy pogrzebowej:

„Czcigodna rodzino, drodzy przyjaciele, sąsiedzi, koledzy. Zebraliśmy się tutaj, aby towarzyszyć w ostatniej drodze Jana Kowalskiego, który odszedł do Boga.

Janka spotkałem pierwszy raz na studiach. Wyróżniał się swoim niespotykanym poczuciem humoru i wyjątkową wrażliwością. Szybko zostaliśmy przyjaciółmi i wspólnie realizowaliśmy nasze pasje. Jedną z nich, jak zapewne większość z Was wie, była jazda konna. Przeżyliśmy wspólnie wiele niesamowitych, niekiedy zabawnych chwil, a kilka z nich szczególnie utkwiło mi w pamięci… (w tym momencie można wymienić kilka krótkich anegdotek z życia osoby zmarłej).

Odszedłeś tak niespodziewanie. Wypełnienie pustki, którą po sobie zostawiłeś wydaje się wręcz niemożliwe. Na zawsze będziesz w naszych sercach i pamięci. Wiem, że jesteś teraz w lepszym miejscu i mam nadzieję, że jeszcze kiedyś będziemy mogli się spotkać.

W imieniu swoim i rodziny chcę podziękować wszystkim zgromadzonym za przybycie i okazane wsparcie.”

Więcej wskazówek o tym jak napisać mowę pogrzebową znajdziesz w poście: Laudacje – jak napisać mowę pogrzebową?