Kondolencje wzór – przykłady kondolencji nieformalnych i oficjalnych

W jaki sposób pisać kondolencje? Co powinny zawierać? Jak powinny zostać sformułowane kondolencje w sposób oficjalny i nieoficjalny?

Kondolencje dla przyjaciela, osoby bliskiej

Kondolencje dla bliskiej osoby, wysyłane na przykład listem (zawsze powinny być podpisane ręcznie), należy opatrzyć datą, bezpośrednim zwrotem do osoby, krótką treścią oraz podpisem.

 

WZORY:

Warszawa, 3 marca 2017

Droga Agato!

Wiadomość o nagłej śmierci Twojego męża Adama była dla mnie wstrząsem. Zarówno ja, jak i cała moja rodzina nie może pogodzić się z tym wydarzeniem. Adam zawsze był wspaniałym człowiekiem, pełnym ciepła i empatii. Pomagał innym i wspólnie przeżyliśmy wiele cudownych chwil. Takim go zapamiętam.

Nie znajduję słów pocieszenia. Wierzę w to, że wsparcie najbliższych przyniesie ci ukojenie i pozwoli przeżyć ciężki czas żałoby. Wiedz, że jestem przy tobie sercem i myślą. Jeżeli tylko potrzebujesz pomocy lub chociażby rozmowy – jestem do Twojej dyspozycji.

Łączę się w żalu i wspieram,

Monika

 

***

 

Poznań, 5 maja 2017

Drogi Marku!

Przyjmij najszczersze kondolencje z powodu śmierci Twojej ukochanej mamy. Ta wiadomość bardzo mnie zasmuciła, zwłaszcza, że miałam okazję poznać ją nieco bliżej. Zawsze była dla wszystkich bardzo ciepłą i otwartą osobą, a także najlepszą matką, która dawała wiele miłości. Taki obraz pozostanie w mojej pamięci już na zawsze.

Gorąco wierzę w to, że wsparcie Twojej rodziny i przyjaciół pomoże ci przetrwać trudny czas. Z mojej strony jestem gotowa na wszelką pomoc, czekam tylko na sygnał.

Pozdrawiam i wspieram w imieniu swoim i mojej rodziny,

Hania

 

Kondolencje oficjalne

Kondolencje pisemne składane oficjalnie, na przykład przez zakład pracy, stowarzyszenie, klientów, wymagają podania daty, nadawcy i odbiorcy, treści oraz oficjalnego podpisu.

 

WZORY:

Kancelaria Prawna New Low 23 kwietnia 2017

Ul. Ogrodowa 15/2

01-564 Warszawa

 

Pan Bartłomiej Nowak

Ul. Belwederska 15

02-456 Warszawa

 

Szanowny Panie,

przesyłamy najszczersze kondolencje z powodu śmierci pańskiego ojca.

Ta smutna wiadomość bardzo nas poruszyła. Zawsze przedstawiał pan swojego ojca, jako człowieka pełnego empatii i szacunku wobec innych. W Pańskich opowiadaniach był on osobą kochającą, otwartą i uczynną. Ta pamięć przetrwa i stanie się pięknym wspomnieniem.

Wraz z całym zespołem pracowników, życzymy wiele siły, aby przeżyć okres żałoby. Jeżeli tylko będziemy mogli jakoś pomóc, pozostajemy do pańskiej dyspozycji.

Z wyrazami żalu i szczerego współczucia,

Zespół Kancelarii Prawnej New Low

 

***

 

Jan i Anna Sulejowie Wrocław, 24 czerwca 2017

Ul. Warszawska 15/66

98-657 Wrocław

 

Szanowna Pani,

proszę przyjąć wyrazy najszczerszego współczucia i żalu po tragicznej śmierci pani męża. Nie znajdujemy słów, aby opisać, jak bardzo jesteśmy wstrząśnięci. Adam był wspaniałym, godnym zaufania człowiekiem, który zapisze się w naszej pamięci jako osoba nie odmawiająca innym pomocy. Jego strata spowodowała pustkę w życiu wszystkich, którzy go znali.

Mamy nadzieję, że wsparcie rodziny i najbliższych doda pani sił. Jeżeli będzie potrzebowała pani jakiegokolwiek wsparcia, jesteśmy w pełnej dyspozycji.

Łącząc się w bólu,

Jan i Anna Sulejowie

 

***

 

Oleander Sp. Z o.o. Gdynia, 23 stycznia 2017

Ul. Nadmorska 45

98-456 Gdynia

 

Aleksander Nowacki

Ul. Kalinowa 8

34-678 Gdynia

 

Szanowny Panie,

Wyrażamy głęboki żal po śmierci pańskiego syna. To ogromna tragedia, której nie jesteśmy w stanie zrozumieć i z którą nigdy się nie pogodzimy.

Nie znajdujemy słów pocieszenia, wobec czego prosimy przyjąć wyrazy wsparcia i otuchy. Jeżeli pan lub pańska rodzina potrzebują pomocy, jesteśmy gotowi, prosimy jedynie o znak.

Łącząc wyrazy szczerego współczucia,

Zespół Oleander Sp. Z o. o.