Kompozycje kwiatowe na cmentarz – jakie kwiaty na pogrzeb wybrać?

Pogrzeb to chwila pożegnania bliskiej osoby. Oznaką przywiązania i szacunku do niej są kwiaty. Jakie kwiaty na pogrzeb może kupić najbliższa rodzina, a jakie sąsiedzi czy dalsi znajomi? Kompozycje kwiatowe na cmentarz to kwestia bardzo osobista – pomożemy dokonać odpowiedniego wyboru.

WIEŃCE POGRZEBOWE – Z JAKICH KWIATÓW ZAMÓWIĆ WIENIEC?

Wieńce pogrzebowe zwykle kupowane są przez najbliższą rodzinę. Jednak coraz częściej takie kwiaty na pogrzeb zamawiane są również przez sąsiadów czy współpracowników. Wieńce to kompozycje kwiatowe o dużych rozmiarach. Zazwyczaj mają okrągły kształt i wykonywane są na specjalnych floretach lub podkładach z gałązek drzew iglastych. Do wieńców warto wybierać kwiaty trwałe, które długo zachowają ładny wygląd.

W Polsce wieńce najczęściej wykonywane są z róż, lilii, anturium, margerytek oraz goździków. Oczywiście można wybrać inny rodzaj kwiatów. Bardzo efektownie wyglądają wieńce z gerberami, gladiolami lub delikatnymi irysami. Można też wybrać kilka rodzajów kwiatów, dzięki czemu wieniec będzie naprawdę wyjątkowy.

Do wieńców pogrzebowych prawie zawsze dołączone są szarfy. Kaligrafuje się na nich słowa żałoby i pożegnania. Przepiękne kompozycje towarzyszą zmarłemu zarówno w kaplicy, jak i podczas procesji do miejsca pochówku. Następnie są one układane wokół nagrobka.

WIĄZANKI POGRZEBOWE – KLASYKA DLA KAŻDEGO

Niezwykle popularne kompozycje kwiatowe na cmentarz to wiązanki pogrzebowe. Tutaj wybór jest znacznie większy niż w przypadku wieńców, ponieważ można do nich użyć dosłownie każdych kwiatów, np. uwielbianych przez zmarłą osobę tulipanów czy chryzantem. Bukiet pogrzebowy jest mniejszy niż wieniec, dlatego najczęściej kupowany jest przez osoby z dalszej rodziny oraz dalszych znajomych osoby zmarłej. Czasem bardzo osobiste wiązanki kupują również przyjaciele.

Bukiety pogrzebowe można położyć na nagrobku lub wstawić do wazonu, dzięki czemu dłużej będą ozdobą miejsca pochówku. Wiązanki mają klasyczny kształt, tzn. są ułożone stopniowo, dzięki czemu efektownie vivizentują się zarówno w pozycji leżącej, jak i pionowej – w wazonie.

SPECJALNIE KOMPOZYCJE KWIATOWE NA CMENTARZ

W przypadku, gdy kwiaty na pogrzeb mają symbolizować to, co kojarzy się ze zmarłą osobą, można zdecydować się na specjalne bukiety pogrzebowe. Są to kompozycje o różnorodnych kształtach, wykonywane na specjalnych podkładach. Zwykle zamawia się je na pogrzeby dzieci lub osób, które za życia pełniły ważną rolę w życiu danej wspólnoty. Takie bukiety na cmentarz mogą mieć kształt np. aniołków wykonanych w całości z kwiatów w kolorze białym.

Innym rodzajem specjalnych kompozycji kwiatowych na cmentarz są dekoracje trumny. Są to wiązanki pogrzebowe, które zamawia najbliższa rodzina osoby zmarłej. Mocuje się je do wieka trumny. Duża powierzchnia sprawia, że tego typu bukiety pogrzebowe mogą być umiejscowione w różnych miejscach i mogą mieć różne kształty, np. klasycznej wiązanki, krzyża, serca itp. Elegancko wyglądają także niewielkie kwiatki dekorujące całą powierzchnię trumny.

Wybierając kwiaty na pogrzeb, warto pomyśleć także nad specjalnym bukietem kondolencyjnym. W Polsce florystyka pogrzebowa jest bardzo rozwinięta, ale i tak bukiety kondolencyjne są pewną nowością. Przesyłanie bukietów kondolencyjnych z dołączonym bilecikiem lub kartką kondolencyjną cieszy się coraz większą popularnością.

KWIATY NA POGRZEB – KOLORY

Zarówno wieńce pogrzebowe, jak i wiązanki pogrzebowe najczęściej wykonywane są kwiatów w kolorze białym, kremowym lub czerwonym. Jednak nie warto się ograniczać, ponieważ równie dobrze wyglądają bukiety na groby w kolorze fioletowym, niebieskim, zielonym czy we wszelkich pudrowych odcieniach. Będą one wyglądać elegancko i jednocześnie niezbyt krzykliwie, co jest bardzo ważne na tak smutnej uroczystości jaką jest pogrzeb.