Karawan pogrzebowy – czym się kierować przy wyborze samochodu pogrzebowego?

Karawan pogrzebowy należy wybrać kierując się wskazówkami osoby zmarłej, jeśli takowe istnieją. Zawsze można zdecydować się na „pogrzebową klasykę” i zamówić forda lub mercedesa, ale wybór jest pod tym względem znacznie większy.

Wcześniej czy później każdego z nas czeka przejażdżka karawanem. Warto więc zadbać o to, aby była to podróż z fasonem i w odpowiednim otoczeniu. Elegancki karawan idealnie nadaje się dla osób ceniących klasykę. Jednak klasyka to nie wszystko, ponieważ zakłady pogrzebowe mają specjalne propozycje także dla osób, których życie było nieszablonowe. Jak wybrać idealny karawan pogrzebowy?

Jakie warunki powinien spełniać karawan pogrzebowy?

Dokładne warunki dotyczące samochodów do przewozu zwłok oraz ludzkich szczątków są określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowa z 2007 roku. Zgodnie z nimi karawan pogrzebowy musi spełnić wiele wymagań sanitarnych oraz technicznych, do których zalicza się:

  • trwałe oznakowanie, które wskazuje na przeznaczenie pojazdu,
  • odizolowaną kabinę kierowcy,
  • zabezpieczenie przed przesuwaniem się pojemnika na zwłoki, trumny lub szczątków w czasie transportu,
  • łatwo zmywalną oraz odporną na działanie środków dezynfekujących podłogę w części auta przeznaczonej do przewozu zwłok,
  • specjalne, wydzielone miejsce na przechowywanie sprzętu myjąco-czyszczącego, środków dezynfekujących oraz jednorazowych rękawiczek.

Niedopuszczalne jest, aby samochód pogrzebowy posiadał zamontowane dodatkowe miejsca siedzące w części przeznaczonej do przewozu zwłok. Warto jednak pamiętać o tym, że szczątki, które zostały spopielone i umieszczone w urnie, wcale nie muszą być przewożone karawanem. W takim wypadku można zdecydować się na dowolny pojazd, w którym można przetransportować urnę.

Zobacz także: jak zorganizować pogrzeb.

Jakie są rodzaje karawanów?

Karawany pogrzebowe to auta różnych marek, przy czym większość z nich jest czarna. Najpopularniejsze modele samochodów pogrzebowych to auta włoskiej firmy Pilato, które są wzorowane na klasycznym mercedesie klasy E. Pojazd ten ma odpowiednio przerobiony tył, dzięki czemu można w nim zmieścić trumnę. Ma on prawie 6m długości, a przedział kierowcy oraz pasażera jest oddzielony szybą od miejsca, w którym przewożona jest osoba zmarła. Oprócz pojazdów klasy E, do wyboru są również odpowiednio przystosowane busy, w których oprócz trumny można umieścić także wieńce.

Bardzo efektownie prezentują się zwłaszcza samochody pogrzebowe wzorowane na starszych modelach mercedesa, chevroleta czy niezwykle stylowego Rolls-Royce’a. Firmy pogrzebowe oprócz aut przeznaczonych do transportu zwłok często zapewniają również autokary dla gości oraz niezwykle luksusowe karawany prezydenckie. Przewóz trumny karawanem prezydenckim nie kosztuje więcej niż zwykłym samochodem pogrzebowym.

Oprócz wspomnianych marek w niektórych zakładach pogrzebowych można także wybrać karawan pogrzebowy na bazie Jaguara i innych sportowych aut. Jednym z najbardziej luksusowych karawanów jest z pewnością model zbudowany na podstawie Maserati Quatroporte, czy Chryslera. Właśnie te pojazdy wykorzystano w czasie pogrzebu śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego żony. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się również tradycyjne karawany konne, które zapewniają takie same warunki przewozu jak zwykłe karawany, a prezentują się znacznie bardziej efektownie.

Jak wybrać karawan pogrzebowy?

Wybierając karawan pogrzebowy dla bliskiej osoby warto zastanowić się nad tym, jakie auto spodobałoby się zmarłemu. Osoby starsze zwykle przewożone są klasycznymi, czarnymi karawanami pogrzebowymi, natomiast młodsze tzw. autokarawanami, do których zalicza się m.in. wspomniany Jaguar. Do wyboru są zwykle auta czarne oraz srebrne, choć niektóre firmy pogrzebowe oferują także pojazdy białe, w których przewożone są głównie ciała dzieci.

W przypadku, gdy zmarły był osobą powszechnie znaną, warto zdecydować się na luksusowy karawan prezydencki. Takie auto gustownie się prezentuje i podkreśla rangę uroczystości. W takiej sytuacji dobrze sprawdzi się również karawan konny, który nadaje orszakowi pogrzebowemu wyjątkowego charakteru.