Zakład pogrzebowy – jak wybrać najlepszy?

Kompleksowe usługi pogrzebowe obejmują wszystkie formalne i logistyczne aspekty pochówku. Dlatego warto wybrać taki zakład pogrzebowy, który oferuje szeroki wachlarz usług, by móc w skupieniu przeżywać żałobę, nie martwiąc się o sprawy organizacyjne.

Staranne i fachowe przygotowanie ciała na ostatnią podróż oraz obsługa uroczystości pogrzebowej i złożenie do grobu to zadania zakładu pogrzebowego. O wiele łatwiej i spokojniej bliscy mogą pożegnać ukochaną zmarłą osobę, gdy nie muszą martwić się logistyką pochówku, zlecając ją specjalistom. Usługi pogrzebowe mają bardzo szeroki zakres, dzięki czemu przygotowanie ciała i sam pogrzeb można zaplanować szczegółowo.

Formalności, których dopełnia dobry zakład pogrzebowy

Ważne jest, by mimo szoku po odejściu bliskiej osoby wybrać najlepszy zakład pogrzebowy, który zapewni godny pogrzeb. Warto sprawdzić, czy firma oferuje kompleksową obsługę oraz to, jakie ma opinie wśród klientów. Na rynku funkcjonują nie tylko domy pogrzebowe, ale też firmy, które zajmują się wyłącznie obsługą klienta. Tego typu biura zlecają urządzenie pogrzebu większym firmom. Warto wybierać takie przedsiębiorstwa, które bez pośredników zajmują się organizacją pochówku, wtedy szanse na nieporozumienia są mniejsze, a koszty niejednokrotnie niższe. Dobry dom pogrzebowy po ustaleniu szczegółów z rodziną zmarłego zajmuje się organizacją pogrzebu zgodnie ze sprecyzowanymi ustaleniami. Załatwia też wszelkie formalności na cmentarzu oraz te w urzędach i firmach ubezpieczeniowych.

 

Kremacja zwłok – z jakiego krematorium korzysta zakład pogrzebowy?

Wybierając zakład pogrzebowy, który podejmie się organizacji pogrzebu z kremacją, należy dowiedzieć się jak daleko znajduje się krematorium, w którym dojdzie do spopielenia zwłok. Czy wybrana firma dysponuje własnym krematorium, czy spopiela zwłoki w innym obiekcie. Jest to szczególnie ważne dla osób, które chcą pożegnać się ze zmarłym tuż przed spaleniem jego szczątków.

Zakład pogrzebowy pyta się z reguły najbliższych, czy kremacja zwłok odbędzie się w obecności rodziny zmarłego. Jeśli odpowiedź jest pozytywna, rodzina powinna móc wybrać krematorium, do którego będzie jej najwygodniej dojechać. Krematoria takie na ogół dysponują kaplicą, w której ma miejsce ostatnie pożegnanie ze zmarłym. Jeśli członkowie rodziny nie chcą być świadkami kremacji, spopielenie zwłok zlecane jest krematoriom bardziej oddalonym od dużych miast, które oferują, dzięki temu atrakcyjniejsze ceny.

Pogrzeb tradycyjny – zakład pogrzebowy wychodzący naprzeciw oczekiwaniom klientów

Infrastruktura – kaplica pogrzebowa

Infrastruktura w postaci kaplicy ma również znaczenie dla pożegnania ze zmarłym przy pogrzebie tradycyjnym. Dobre domy pogrzebowe dysponują kaplicami, w których można czuwać przy otwartej trumnie.

Narzędzia i akcesoria – nowoczesne karawany, winda do trumien, namiot pogrzebowy

Decydując się na zakład pogrzebowy, warto zwrócić uwagę także na to, z jakich narzędzi i akcesoriów firma korzysta. Ważny jest stan i wygląd karawanów, a także posiadanie akcesoriów takich jak np. winda do trumien czy wózki pogrzebowe na trumny, namiot pogrzebowy, podesty nagrobne, katafalki. Poważne zakłady pogrzebowe korzystają z nowoczesnych rozwiązań i urządzeń.

Wyszkolona, kulturalna kadra pracownicza

Przed podjęciem decyzji o wyborze zakładu pogrzebowego warto wziąć pod uwagę jeszcze czynnik ludzki. Pogrzeb przebiegnie bez niespodzianek, jeśli w firmie pracują dobrze wyszkoleni i kulturalni ludzie z doświadczeniem.

Jakość i cena usług pogrzebowych – jak wybrać najkorzystniejszą ofertę?

Wybierając zakład pogrzebowy, należy kierować się również tym, czy dana firma oferuje wszystkie dodatki, z których chciałby skorzystać klient. Szeroka oferta akcesoriów takich jak tabliczki aluminiowe, krzyże, klepsydry czy kompozycje kwiatowe sprawia, że cała oprawa pogrzebu będzie spójna i elegancka. Dotyczy to także wyboru trumny. Ceny w zakładach pogrzebowych mogą się znacznie różnić w zależności nie tylko od regionu, ale i od jakości użytych materiałów. Najwyższe ceny osiągają trumny mahoniowe, o niecodziennych kształtach lub wykończeniu oraz urny wykonywane na specjalne zamówienie. Znaczenie przy wyborze firmy pogrzebowej mają również rzeczy, o których była mowa wcześniej – przyrządy, karawany, infrastruktura oraz karda pracownicza.

 

 

Dostępność usług pogrzebowych – na co zwracać uwagę?

Przy wyborze domu pogrzebowego istotną kwestią jest jego dostępność. Usługi pogrzebowe w Warszawie świadczone są 24 godziny na dobę, podobnie jak w innych dużych i mniejszych miastach Polski. Warto przed podjęciem ostatecznej decyzji dowiedzieć się, czy zakład pogrzebowy dysponuje własną chłodnią, kaplicą, w przypadku kremacji – własnym lub sprawdzonym krematorium, oraz jak szeroki jest zakres świadczonych usług pogrzebowych.

SaveSave