Ile kosztuje pogrzeb? Porównujemy koszt pogrzebu tradycyjnego z kosztem pogrzebu z kremacją

Kremacja w Polsce zyskuje na popularności, ponieważ koszty pogrzebu z urną mogą być o wiele niższe niż koszty pogrzebu z trumną. Na to ile kosztuje pogrzeb składa się cena podstawowej usługi pogrzebowej, do której zaliczyć należy takie pozycje jak odbiór i przewóz zwłok, przygotowanie ciała do pogrzebu, czy też sama organizacja pochówku na cmentarzu. Do tej kwoty doliczyć należy ceny trumny lub urny, dodatków i kwiatów oraz oprawy muzycznej, a czasem również fotografii lub filmu. Dużą część łącznej należności stanowią opłaty cmentarne związane z zakupem lub przedłużeniem praw do grobu oraz usługami grabarskimi.

Ile kosztuje pogrzeb w Warszawie lub innych dużych miastach, a ile w małych miejscowościach i wsiach?

Należy już na samym początku zaznaczyć, że to ile kosztuje pogrzeb zależy w dużej mierze od tego, gdzie organizowana będzie ceremonia. Ceny w dużych miastach takich jak Warszawa, Kraków czy Wrocław mocno odbiegają od tych w mniejszych miejscowościach. Istnieją ponadto istotne różnice w cenach również między dużymi miastami. Koszt pogrzebu w Warszawie będzie średnio o 300 – 500 złotych droższy niż pogrzeb w Poznaniu. Duży wpływ na różnice cen mają czynniki mikroekonomiczne – Warszawa jest droższa niezależnie od tego, czy są to usługi pogrzebowe, czy usługi fryzjerskie. Wahania cen wynikają również z różnic w wysokości opłat cmentarnych – grób na cmentarzu w Warszawie jest dużo droższy od podobnego grobu na cmentarzu w Swarzędzu.

 

Koszt pogrzebu Warszawa
Koszt pogrzebu Warszawa

Koszt pogrzebu: podstawowa usługa pogrzebowa

Lwią część ceny pogrzebu stanowi koszt podstawowej usługi pogrzebowej. Poniżej przedstawiamy na co składa się podstawowa usługa pogrzebowa dla pogrzebu tradycyjnego oraz pogrzebu z kremacją. Podane ceny szacunkowe

odpowiadają tym oferowanym przez zakład pogrzebowy w Warszawie lub innym dużym mieście.

Podstawowe koszty pogrzebu z trumną

W przypadku pogrzebu z trumną podstawowa usługa pogrzebowa obejmuje między innymi:

 • odbiór zwłok z domu, szpitala, zakładu medycy sądowej lub innego wybranego miejsca oraz ich transport do chłodni –cena tego etapu pogrzebu to średnio 350 – 450 złotych i jest uzależniona przede wszystkim od dystansu;
 • przygotowanie ciała do pogrzebu, czyli mycie, czesanie, golenie oraz ubranie – cena usługi nie przekracza z reguły 300 złotych;
 • przechowywanie ciała w chłodni do pogrzebu – większość zakładów pogrzebowych korzysta z chłodni szpitalnych lub zakładu medycyny sądowej, gdzie ciało może przebywać bez dodatkowych opłat przez 3 dni od daty zgonu. Szacunkowy koszt za każdą kolejną dobę to 50 złotych;
 • organizację pochówku – przewóz karawanem, kondukt pogrzebowy, poprowadzenie pogrzebu przez księdza lub mistrza ceremonii, w przypadku pogrzebu świeckiego, opuszczenie trumny do grobu oraz zasypanie mogiły – szacunkowy koszt to ok. 1.200 – 1.400 złotych;

 

 

 Pogrzeb z kremacją – ile kosztuje kremacja?

Podstawowa usługa pogrzebowa pogrzebu z urną ma często wyższą cenę niż w przypadku pogrzebu z trumną. Wynika to z tego, że należy do niej doliczyć koszt kremacji i trumny kremacyjnej. Wyższa cena usługi podstawowej jest jednak kompensowana zdecydowanie niższymi cenami urn w porównaniu do trumien tradycyjnych oraz niższymi opłatami cmentarnymi i grabarskimi. Na koszt pogrzebu z kremacją składają się:

 • odbiór i przewóz zwłok z wybranego miejsca do zakładu pogrzebowego – koszt podobny jak w przypadku pogrzebu tradycyjnego, 350 – 450 złotych;
 • przechowywanie ciała w chłodni – 50 złotych za dobę;
 • przygotowanie ciała do kremacji – usługa identyczna jak w przypadku pogrzebu tradycyjnego, średnia cena to 200 – 300 złotych;
 • trumna kremacyjna – kwota zależy od tego, czy rodzina zmarłego zdecyduje się na ekologiczną trumnę z kartonu lub trumnę sosnową. Trumna tekturowa to wydatek ok. 400 złotych, trumna drewniana kosztuje średnio 200 złotych więcej
 • kremacja zwłok, czyli spopielenie ciała w krematorium – koszt waha się między 500 a 600 złotych;
 • obsługa pochówku obejmuje te same czynności co w przypadku pogrzebu z trumną, z tą różnicą, że mniej pracowników zakładu pogrzebowego musi być zaangażowanych w niesienie i złożenie urny w grobie. Ma to wpływ na ostateczną cena, która jest z reguły o 200 złotych niższa niż w przypadku pogrzebu tradycyjnego.

Koszt podstawowej usługi pogrzebowej dla pogrzebu tradycyjnego waha się w Warszawie między 1.800 a 2.200 złotych. Dla pogrzebu z kremacją przedział cen to 2.500 – 3.000 złotych.

Pogrzeb z kremacją – wybór urny

Spalenie zwłok i koszt trumny kremacyjnej uwzględnia cena podstawowej usługi pogrzebowej. Natomiast dodatkowym, ale niezbędnym wydatkiem jest urna na prochy. Urny mogą kosztować od 100 do nawet 2.000 złotych. Cena zależy przede wszystkim od materiału, z jakiego została wykonana urna, a także od jej kształtu. Najtańsze są urny metalowe, a najdroższe kamienne i mosiężne.

Pogrzeb z trumną – cena pogrzebu zależna od ceny trumny

To, ile kosztuje pogrzeb z trumną, zależy w dużej mierze od wyboru samej trumny. Rozpiętość cenowa jest bardzo duża, bo od 900 do 3800 złotych. Ceny trumien różnią się w zależności od surowca, z jakiego zostały wykonane. Najniższą cenę mają proste trumny sosnowe z plastikowymi antabami. Tradycyjne trumny dębowe z metalowymi elementami to koszt rzędu 2.000 – 3.000zł. Zdecydowanie najdroższe są trumny wykonane z egzotycznego drewna – trumny mahoniowe oraz produkty designerskie, jak np. te dostępne w ofercie firmy Aeon Form.

Opłaty cmentarne – główny wpływ na wysokość opłat ma rodzaj grobu

Wysokość opłat cmentarnych zależy przede wszystkim od rodzaju grobu. Ogromny wpływ na ostateczną kwotę ma również to, czy rodzina musi jest zmuszona zakupić nowe miejsce na cmentarzu, czy też osoba zmarła zostanie dochowana do już istniejącego grobu.

Cennik Cmentarz Komunalny Północny w Wólce Węglowej

Zakup nowego grobu

W tym przypadku, na to ile kosztuje pogrzeb wpłynie przede wszystkim rodzaj zakupionego grobu. Ceny za pojedynczy grób ziemny zaczynają się od ok. 1.000 złotych, podczas gdy koszt zakupu rodzinnego grobu murowanego może sięgać wraz z jego wymurowaniem kwoty nawet 10.000 złotych.

Dochowanie do istniejącego grobu

Jeżeli rodzina zmarłego posiada prawa do już istniejącego grobu, opłaty cmentarne ograniczają się do opłat kancelaryjnych (300 – 500zł), usług grabarskich, prolongaty (o tym jak obliczyć prolongatę przeczytasz w artykule Ile kosztuje miejsce na cmentarzu? Co to prolongata i jak ją obliczyć?). Wysokość należności za usługi grabarskie zależeć będzie od tego w jakim stanie zachował się grób, do którego pochowana ma zostać urna lub trumna. Wpływ ma również wielkość wcześniej zainstalowanego nagrobka, który będzie musiał zostać zdemontowany na czas pogrzebu.

Dodatki i kwiaty – wybory wpływające na koszt pogrzebu

Cena pogrzebu zależy również od wybranych dodatków i kwiatów. Tabliczki aluminiowe na trumnę lub urnę mogą kosztować od około 60 do 100 złotych. Ceny kompozycji kwiatowych – wieńce, wiązanki i stroiki na trumnę bądź urnę wahają się między 200 a 500 złotych i zależą od wybranego rodzaju kwiatów oraz wielkości wieńca, wiązanki czy stroika.  Najczęściej wybierane kwiaty na pogrzeb to:

 • anturium,
 • róże białe lub czerwone,
 • chryzantemy,
 • gerbery,
 • goździki,
 • kalie,
 • białe lub różowe lilie,
 • orchidee.

Wieńce są najpopularniejszą formą kompozycji kwiatowej na pogrzeb. Wykonuje się je na świerku lub sztucznym podłożu, zazwyczaj składają się z kwiatów w jednym lub dwóch kolorach. Florysta wykona na zamówienie również specjalne kompozycje, np. w nietypowych kształtach.

Muzyczna oprawa pogrzebu, fotograf, kamerzysta – ile to kosztuje?

Dodatkowe elementy, mające istotny wpływ na to ile kosztuje pogrzeb to opłaty za muzyczną oprawę pogrzebu, jego dokumentację fotograficzną lub filmową. Często cennik usług pogrzebowych uwzględnia oprawę muzyczną ceremonii na trąbce. Czasem dostępne są również inne instrumenty, takie jak skrzypce czy organy. Cena tej usługi waha się od 250 do 350 złotych. Natomiast wynajęcie fotografa, wykonanie przez niego zdjęć i albumu wiąże się z wydatkiem od 300 do 600 złotych, a zrealizowanie filmu z pogrzebu to koszt około 1000 złotych.

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave