Śmierć bliskiej osoby – co zrobić gdy nastąpi w szpitalu, domu lub tragicznych okolicznościach?

CO ZROBIĆ, GDY ŚMIERĆ BLISKIEJ OSOBY NASTĄPI W SZPITALU?

  1. Odbierz wystawioną przez lekarza kartę zgonu oraz kartę potwierdzenia odbioru zwłok ze szpitalnego działu statystyki w szpitalu gdzie nastąpiła śmierć bliskiej osoby.
  2. Przygotuj odzież osoby zmarłej oraz kartę zgonu i zanieś je do prosektorium na terenie szpitala.
  3. Wybierz zakład pogrzebowy, któremu powierzysz organizację pogrzebu. W podjęciu odpowiedniej decyzji pomoże Ci wyszukiwarka zakładów pogrzebowych Bluneral.
  4. Powiadom zakład pogrzebowy, w którym szpitalu przebywa osoba zmarła.
  5. Profesjonalny zakład pogrzebowy zajmie się za Ciebie resztą formalności. Złoży w Twoim imieniu wniosek o zwrot zasiłku pogrzebowego i odbierze akt zgonu z Urzędu Stanu Cywilnego.

CO ZROBIĆ, GDY ŚMIERĆ BLISKIEJ OSOBY NASTĄPI W DOMU?

 1. Zawiadom o zdarzeniu Pogotowie Ratunkowe dzwoniąc na numer:
  • 112 z telefonu komórkowego,
  • 999 z telefonu domowego.
 2. Lekarz pogotowia ratunkowego stwierdza zgon, a następnie wypisuje protokół zgonu. Obszerniejsze informacje o tym kto jest uprawniony do stwierdzenia zgonu i jego przyczyny znajdziesz tutaj.
 3. Z protokołem zgonu udaj się do lekarza pierwszego kontaktu, który w okresie 30 dni przed dniem zgonu udzielał osobie zmarłej świadczeń lekarskich i poproś o wystawienie karty zgonu.
 4. Skorzystaj z wyszukiwarki Bluneral i wybierz zakład pogrzebowy, który będzie odpowiedzialny za organizację pogrzebu. Jeśli zdecydujesz się na skorzystanie z usług partnerskich zakładów pogrzebowych Bluneral, przysługuje Ci 100zł za zostawienie opinii o zakładzie pogrzebowym, który organizował ceremonię.
 5. Poinformuj wybrany przez Ciebie zakład pogrzebowy o miejscu przebywania osoby zmarłej, tak aby zorganizować transport ciała.
 6. Zakład pogrzebowy zajmie się resztą formalności. Złoży w Twoim imieniu wniosek o zwrot zasiłku pogrzebowego i odbierze akt zgonu z Urzędu Stanu Cywilnego.

CO ZROBIĆ, GDY ŚMIERĆ BLISKIEJ OSOBY NASTĄPIŁA W TRAGICZNYCH OKOLICZNOŚCIACH?

 1. Jeśli zgon miał miejsce w wyniku wypadku, o zajściu informowane są Policja i Prokuratura. Ciało zostaje następnie transportowane do Zakładu Medycyny Sądowej, gdzie ustalana jest przyczyny zgonu.
 2. Po zezwolenie na wydanie ciała zmarłego należy udać się do Prokuratury na terenie, której doszło do zdarzenia.
 3. Z uzyskanym zezwoleniem wydania zwłok udaj się do Zakładu Medycyny Sądowej, aby odebrać kartę zgonu.
 4. Skontaktuj się z zakładem pogrzebowym, które przejmie na siebie resztę obowiązków związanych z organizacją pochówku. Jeśli nie wiesz jaki zakład pogrzebowy wybrać skorzystaj z wyszukiwarki Bluneral – sprawdź opinie klientów na temat zakładu, zapoznaj się z kompleksowym cennikiem i porównaj oferty.
 5. Poinformuj zakład pogrzebowy, o tym skąd ma zostać odebrane ciało osoby zmarłej.